RUSZAJĄ KONTROLE SZAMB

(fot. Pixabay)

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt.1 i ust. 5a pkt.1 i 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 z późn. zm.) właściciele nieruchomości posiadający zbiornik bezodpływowy (szambo) lub osadnik w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków podlegają kontroli w zakresie gospodarowania nieczystościami ciekłymi wytworzonymi na terenie nieruchomości. W związku z nałożonym na gminy obowiązkiem kontrolowania właścicieli nieruchomości w przedmiotowym zakresie co najmniej raz na 2 lata Urząd Gminy w Puszczy Mariańskiej rozpoczyna cykl kontroli zgodnie z poniższym planem:

Termin kontroli: I kwartał 2024r. Kontrolowani będą:

 1. Właściciele nieruchomości położonych na terenie miejscowości:

Stary Łajszczew, Studzieniec, Waleriany, Kamion, Wygoda, Długokąty, Karnice, Huta Partacka, Radziwiłłów, Bartniki, Puszcza Mariańska;

 1. Właściciele nieruchomości położonych na terenie miejscowości: Termin kontroli: II kwartał 2024r.

Mrozy, Stary Łajszczew, Zator, Korabiewice, Michałów, Budy Zaklasztorne, Olszanka, Aleksandria, Grabina Radziwiłłowska, Bednary, Biernik.

Kontrola będzie polegała na wezwaniu właściciela nieruchomości do Urzędu w celu przedłożenia umowy zawartej z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych oraz dowodów uiszczania opłat za usługi wywozu nieczystości ciekłych lub innych dokumentów potwierdzających wykonywanie obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych. Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków transportu nieczystości ciekłych na terenie naszej gminy. Niedopuszczalne jest odprowadzanie nieczystości ciekłych do rowów, gruntu, zbiorników wodnych, cieków wodnych, kanalizacji deszczowej oraz wypompowywanie na pola, łąki. Ścieki z budynków mieszkalnych nie mogą być gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne. Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami ustawy podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy podlega karze grzywny (w postępowaniu mandatowym do 500 złotych, a jeżeli sprawa zostaje skierowana do Sądu Rejonowego do 5000 zł). W przypadku wykrycia nieszczelności zbiornika bezodpływowego, sprawa kierowana jest do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego celem wydania nakazu wykonania przeglądu technicznego zbiornika dot. jego szczelności.

Michał Staniak Wójt Gminy Puszcza Mariańska

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Najpopularniejsze słowa młodzieżowe 2023 r. w...

Wyśpiewali nagrody

Okantowani. Oddają majątki

Przyjechała na komisariat autem, choć nie miała...

Zajęcia dla dzieci w Kids Fitness Club

Michaił Chubai wywalczył puchar Kolibra

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Sprawdzili swoją wiedzę pożarniczą

Docenili osiągnięcia młodych artystów i...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA