Najpopularniejsze słowa młodzieżowe 2023 r. w internecie

(fot. Pixabay)

Nadwyraz.com to marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską. Z okazji przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego stworzyła ranking 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych 2023 r.

Źródłami młodzieżowych słów w polskim internecie są przede wszystkim:

 • X/Twitter (aż 41,74% zgromadzonego materiału),
 • YouTube (33,83%),
 • TikTok (23,96%),
 • Instagram (1,29%).

W raporcie przeanalizowano tylko te kanały, z których rzeczywiście korzysta młodzież.

Najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2023 okazał się akronim pov, podobnie jak miało to miejsce w 2022. Związany jest on z życiowymi scenariuszami, które młodzi ludzie cenią w twórczości swoich ulubionych internetowych idoli.

Wyraz rel, zwycięzca konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 organizowanego przez PWN, wprowadza do młodzieżowego języka element empatii i głębszego zrozumienia relacji międzyludzkich.

Warto zwrócić uwagę na 10 najpopularniejszych neologizmów 2023 r., które pojawiły się w języku młodzieżowym i wskazały nowe trendy leksykalne

Lista ta, układająca się od najpopularniejszego wyrazu bambik przez sigma, bruh, delulu, bratku, rizz, kys, side-eye, drillowiec aż do zgerypała, prezentuje wschodzące gwiazdy słownictwa młodzieżowego. Odzwierciedlają one szeroką gamę nowych zjawisk kulturowych i emocjonalnych. Pokazują też, jak dynamicznie rozwija się młodzieżowa komunikacja.

Analizując najpopularniejsze młodzieżowe słowa minionego roku, nie da się nie zauważyć dominacji anglicyzmów. W roku 2021 w czołówce zestawienia znajdowało się wiele rodzimych wyrazów, w 2022 już zaledwie trzy – przegryw, jesieniara i wysryw. Natomiast w 2023 w najpopularniejszej piętnastce znalazł się tylko jeden wyraz – dymy.

Młodzieżowy język, pełen emocjonalnych wyrazów takich jak UwU, essa, rel, slay czy cringe, podkreśla bogaty wachlarz uczuć, które nastolatki starają się wyrazić za pomocą nowych słów. Każdy z tych terminów niesie z sobą określone emocje. Od szczęścia i radości, przez współczucie i zachwyt, aż po zażenowanie i poczucie niepowodzenia.

Raport powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym SentiOne, narzędziem do monitoringu internetu.

źródło: Marketing przy kawie

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Majówka na Mazowszu

Studiuj bezpłatnie!

Krzysztof Boryna nowym wójtem gminy Puszcza...

W niedzielę wyborcza dogrywka w Puszczy...

Pieniędzy wystarczy na zabiegi dla...

Po raz drugi ścięła włosy w ramach akcji "Daj...

Młodzi aktorzy na scenie

Dzień Patrona- Czesława Tańskiego w Liceum...

Mszczonów chce dołączyć do Grodziskich...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA