Jedna osoba zginęła (13-latek), a dwie osoby zostały ranne w wypadku na krajowej 50 w miejscowości Zimna Woda (5.07).

Jedna osoba zginęła (13-latek), a dwie osoby zostały ranne w wypadku na krajowej 50 w miejscowości Zimna Woda (5.07). (Fot. KPP Żyrardów)

Prawie 50 kradzieży, 30 włamań, 16 wypadków, w których zginęły cztery osoby, a ponad 20 zostało rannych – mundurowi z mszczonowskiego komisariatu podsumowali ubiegłoroczne statystyki. Poszkodowani w przestępstwach oszacowali straty na prawie 6,5 mln złotych.

W ubiegłym roku na terenie gminy Mszczonów doszło do 49 kradzieży (o 10 więcej niż w 2022 roku). Zdaniem policjantów na wzrost akurat tych przestępstw miały wpływ kradzieże w markecie przy ul. Wschodniej. W Biedronce doszło do ośmiu kradzieży.

Sprawcy wynosili towar przechodząc przez kasy samoobsługowe bądź wejściem do sklepu – pisze w podsumowaniu roku dla mszczonowskich radnych Bernard Grzejszczak, komendant miejscowego komisariatu policji. – Część sprawców została ustalona i sprawcy rozliczeni, natomiast w pozostałych sprawach czynności trwają. Mundurowi starają się ustalić dane osób widocznych na monitoringu.

Do sześciu kradzieży doszło w Suntago, gdzie złodzieje upatrzyli sobie rzeczy pozostawione przez klientów obiektu w szafkach w szatni. Sprawców tych przestępstw do tej pory mundurowym nie udało się ustalić. Przeszkodą może być to, że z oczywistych względów w szatni nie ma kamer.

W Mszczonowie w 2023 roku doszło też do 30 włamań (31 w 2022 r.), 15 uszkodzeń mienia (19 w 2022r.), trzech kradzieży pojazdów (6 w 2023 roku).

Policjanci z zespołu kryminalnego przeprowadzili łącznie 413 postępowań przygotowawczych i 125 sprawdzających, z czego odmową wszczęcia zakończono 20 postępowań (dane dotyczą gmin Mszczonów i Radziejowice). Mundurowi zajmowali się m.in. postępowaniami dotyczącymi kradzieży z włamaniem (42), kradzieży (77), nietrzeźwych kierowców (39), oszustw (50), gróźb karalnych i uporczywego nękania (16), wypadków (19), włamań i oszustw internetowych (11).

Według wyliczeń mundurowych łączne straty zgłoszone przez pokrzywdzonych przestępstwami (gminy Mszczonów i Radziejowice) to prawie 6,5 mln złotych. Dla porównania w 2022 roku straty szacowano na 8 mln złotych, a w 2021 – na 3,3 mln złotych. Policjanci w ubiegłym roku odzyskali mienie o wartości 13,8 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie od podejrzanych na kwotę prawie pół miliona złotych.

Wykrywalność ogólna przestępstw w mszczonowskim komisariacie to prawie 50 proc. Policjantom udało się ustalić sprawcę co trzeciej kradzieży.

Dzielnicowi pracujący na terenie miasta i gminy Mszczonów sporządzili 14 nowych Niebieskich Kart (4 w Mszczonowie, 10 na terenie gminy). Wystawili łącznie 14 mandatów, pouczyli dziewięć osób. W sumie interweniowali 50 razy. W pięciu przypadkach były to interwencje domowe, w pozostałych – w miejscach publicznych. Wylegitymowali ponad 100 osób.

Funkcjonariusze zespołu patrolowo-interwencyjnego przeprowadzili 2 296 interwencji, w tym 468 domowych (dane łączne dla Mszczonowa i Radziejowic). Zatrzymano dwóch sprawców przestępstw na gorącym uczynku i 23 poszukiwanych. Policjanci wylegitymowali 3 393 osoby, nałożyli 199 mandaty za wykroczenia (57 pouczeń), sporządzili 40 wniosków o ukaranie.

W Mszczonowie w 2023 roku funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 819 interwencji. Średni czas reakcji na zdarzenie wyniósł 20 minut. Na terenie gminy interweniowali 728 razy, przy średnim czasie 23 minut.

W mszczonowskim komisariacie prowadzono 410 postępowań o wykroczenia (dane dla Mszczonowa i Radziejowic). Na łączną ilość postępowań składają się przede wszystkim: kradzieże (84 postępowania), brak uprawnień do kierowania (56), uszkodzenia mienia (6), kolizje (71), przekroczenia prędkości (3), nietrzeźwi kierujący (13), zaśmiecanie (5), naruszenie przepisów porządkowych (1).

Odstąpieniem od skierowania wniosku o ukaranie zakończono 223 postępowania, a skierowaniem wniosków o ukaranie 48 postępowań – wylicza Bernard Grzejszczak. – Na koniec roku w prowadzeniu pozostawało 49 postępowań.

 

W ubiegłym roku w mieście doszło do ośmiu wypadków, w których dziewięć osób zostało rannych. W tym samym czasie doszło do 134 kolizji. Na terenie gminy było osiem wypadków. Zginęły w nich cztery osoby, a 13 zostało rannych. Odnotowano też 80 kolizji. Mundurowi zatrzymali 43 nietrzeźwych kierowców.

W ramach patroli ponadnormatywnych (finansowanych z budżetu gminy) mundurowi pełnili 40 służb, podczas których wylegitymowali 120 osób, wystawili sześć mandatów, przeprowadzili 83 interwencje.

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Majówka na Mazowszu

Studiuj bezpłatnie!

Krzysztof Boryna nowym wójtem gminy Puszcza...

W niedzielę wyborcza dogrywka w Puszczy...

Pieniędzy wystarczy na zabiegi dla...

Po raz drugi ścięła włosy w ramach akcji "Daj...

Młodzi aktorzy na scenie

Dzień Patrona- Czesława Tańskiego w Liceum...

Mszczonów chce dołączyć do Grodziskich...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA