Nocą po leki trzeba jechać do Grodziska

( fot. arch.)

Mieszkańcy powiatu żyrardowskiego, którzy muszą wykupić leki nocą, po godzinie 1 w weekendy nie znajdą żadnej apteki w powiecie, w której mogliby zrealizować receptę. Po zmianie przepisów zniknęły obowiązkowe nocne dyżury aptek.

Od trzech miesięcy obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące całodobowej dostępności aptek. Za dyżury w dni wolne od pracy i w porze nocnej aptekom wreszcie płaci NFZ. Stawki dotyczą jednak zaledwie kilku godzin. Według Funduszu dyżur w dzień wolny od pracy to cztery godziny zegarowe między 10 a 18, natomiast w porze nocnej to dwie godziny między 19 a 23.

Apteki na terenie powiatu żyrardowskiego od poniedziałku do piątku są dostępne dla mieszkańców w godzinach 7-21, w soboty między godziną 8 a 20, w niedziele od 10 do 18.

Gdzie mieszkańcy mają kupić niezbędne leki np. po wystawieniu recepty w ramach nocnej pomocy lekarskiej, gdy apteki w powiecie żyrardowskim są nieczynne – pyta urzędników starostwa radny Robert Rybicki.

Okazuje się, że w marcu dyżur w piątki, soboty i niedziele do godziny 1 w nocy pełni jedna apteka – przy ul. Okrzei 51 w Żyrardowie

. Po tym czasie mieszkańców powiatu, którzy chcieliby kupić leki czeka wycieczka do Grodziska Mazowieckiego. Według urzędników starostwa to najbliższa całodobowa apteka. Recepty w aptekach w powiecie żyrardowskim nie da się też wykupić od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.

Według nowych przepisów zarząd powiatu może wyznaczyć aptekę do pełnienia dyżurów ponad wskazane przez NFZ cztery godziny w dzień wolny od pracy lub ponad dwie godziny w porze nocnej. Jednak w takiej sytuacji dyżury ponad wymiar, za który płaci Fundusz, musiałby zapłacić aptekom w budżetu samorządu. Obecnie stawka NFZ to 148,47 zł za godzinę dyżuru. Od 1 lipca kwota ma wzrosnąć do 150,50 zł za godzinę.

Do 31 stycznia apteki miały obowiązek przekazać informacje do zarządu powiatu o harmonogramie godzin swojej pracy.

„Zarząd powiatu uruchomił procedurę związaną z przyjęciem nowej uchwały dotyczącej pełnienia dyżurów przez apteki. Przeprowadzono analizę w zakresie zaspokojenia potrzeb ludności i zarząd powiatu wyznaczy apteki do pełnienia: dyżurów w porze nocnej we wszystkie dni tygodnia – poniedziałek-piątek w godzinach 21-23, sobota w godzinach 20-22, niedziele i dni wolne od pracy w godzinach 19-21 oraz dyżurów w dni wolne od pracy w godzinach 14-18 z wyjątkiem niedziel, w które czynne apteki zaspokajają potrzeby ludności”

– czytamy w odpowiedzi na pismo radnego Roberta Rybickiego.

W biuletynie informacji publicznej uchwały zarządu powiatu, która wydłużałaby godziny dyżurów aptek od poniedziałku do czwartku do godziny 23 jednak nie znajdziemy. Według wykazu zamieszczonego na stronie internetowej powiatu apteki w te dni są czynne najpóźniej do godziny 21.

Godziny pracy aptek w Mszczonowie

 • ul. Dworcowa 1 – poniedziałek-piątek 8-19, sobota – 8-13
 • ul. Północna 8a – poniedziałek-piątek 7-21, sobota – 7-20
 • ul. Sienkiewicza 30 – poniedziałek-piątek 7-20, sobota – 8-13
 • ul. Sienkiewicza 9 – poniedziałek-piątek 7-20, sobota – 7-17

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy