Nie namierzyli nawet jednego włamywacza

Długokaty, Radziwiłłów, Kamion i Waleriany – to w tych miejscowościach w gminie Puszcza Mariańska doszło do największej liczby zdarzeń kryminalnych w minionym roku. W policyjnych statystykach odnotowano 13 kradzieży i 14 kradzieży z włamaniem. Mundurowi zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierowców.

W porządku obrad czwartkowej (7.03) sesji znalazło się między innymi sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności posterunki policji w Puszczy Mariańskiej i informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Pod koniec 2023 roku w posterunku pracowało trzech policjantów (kierownik, dzielnicowy i „kryminalny”), choć teoretycznie obsada powinna być pięcioetatowa.

Na terenie gminy doszło do 13 kradzieży. Dla porównania w 2020 roku było ich 22, w 2021 – 21, a w 2022 – 19. W statystykach odnotowano też 14 kradzieży z włamaniem (w 2020 – 14, 2021 – 19, 2022 – 11).

Do największej liczby zdarzeń kryminalnych doszło w Radziwiłłowie i Długokątach (po 4). Po trzy zdarzenia odnotowano w Kamionie i Walerianach. Do dwóch przestępstw w ciągu roku doszło w: Aleksandrii, Budach Wolskich, Grabinie Radziwiłłowskiej, Korabiewicach, Puszczy Mariańskiej, Starym Karolinowie i Studzieńcu. Po jednym zdarzeniu kryminalnym doszło w miejscowościach: Budy Zaklasztorne, Lisowola, Mrozy, Niemieryczew, Olszanka, Stary Łajszczew, Wygoda i Zator. W pozostałych 14 wsiach w gminie nie doszło do żadnego przestępstwa.

Mundurowi z posterunku w Puszczy Mariańskiej zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusz z zespołu kryminalnego przeprowadził łącznie 122 postępowania przygotowawcze. Prowadzono 65 postępowań sprawdzających. Ogólna wykrywalność dla posterunku to 50 proc. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jedynie przestępstwa kryminalne ta spada do 24 proc. Policjantom nie udało się znaleźć żadnego sprawcy kradzieży z włamaniem. Wykrywalność kradzieży to zaledwie 7,7 proc.

Dzielnicowy i funkcjonariusze zespołu patrolowo-interwencyjnego nałożyli łącznie 46 mandatów karnych. Policjanci przeprowadzili 266 interwencji, wylegitymowali 370 osób, ujawnili 6 poszukiwanych, zatrzymali czterech sprawców przestępstw.

Do największej liczby kolizji i wypadków doszło jesienią. Szczególnie niebezpiecznie było na drodze wojewódzkiej nr 719 (Waleriany) i na drodze krajowej nr 70 (Kamion). W minionym roku na terenie gminy doszło do pięciu wypadków, w których zginęła jedna osoba. Wypadek śmiertelny miał miejsce w Korabiewicach. W tym samym czasie doszło do 83 kolizji drogowych.

Osiągnięty poziom wykrywalności należy uznać za przyzwoity w sytuacji ilości zdarzeń kryminalnych, jak również obsady personalnej posterunku – pisze w sprawozdaniu dla gminnych radnych sierż. szt. Sebastian Górski, kierownik posterunku policji w Puszczy Mariańskiej. – Czynnikiem mającym wpływ na ilość zdarzeń kryminalnych jest niewątpliwie fakt, że brak jest służb ponadnormatywnych, które z pewnością przyczyniłyby się do większego zapewnienia bezpieczeństwa na podległym terenie, jak również do zwiększenia wykrywalności.

 

 

 

 

 

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy