z miasta

Skierniewice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 marca 2024 | 21:05 komentarzy 1
Warto było czekać, czyli zanim przyjadą drzewa

Wykonawca wszedł na plac budowy, plac przed ratuszem wygrodzono, drzewa w donicach stanęły przy ul. Żwirki. Ratusz o terminie zakończenia inwestycji wypowiada się ostrożnie – w wakacje, ale nieoficjalnie słyszymy: przed nami pierwsze Święto Kwiatów Owoców i Warzyw, które wyprowadzimy z centrum.

Koncepcja nasadzeń zieleni przygotowały w kooperacji Urban Media z Warszawy i Rem Projekt Biuro Projektów Drogowych ze Skierniewic. Architekci podkreślają – „należy uwzględnić, że w przypadku projektowanych nasadzeń drzew, wysokość pnia min. 220 cm i obwód 35 cm stanowi niestandardowe parametry »produkcyjne« materiału szkółkarskiego, dlatego też na etapie wykonawczym (bez zbędnej zwłoki po podpisaniu umowy) należy podjąć niezbędne działania celem przygotowania materiału nasadzeniowego (zamówienia, w tym wykonania niezbędnych zabiegów szkółkarskich), tak aby osiągnąć wymagane projektem parametry z chwilą dostarczenia roślin na teren inwestycji – przy uwzględnieniu braku wad niedopuszczalnych wskazanych w projekcie”. Pojawia się również uwaga – przed wsadzeniem w ziemię sadzonek, miasto zastrzega sobie konieczność okazania materiału szkółkarskiego.

W rynku posadzone zostaną klony – drzewa dorastające do 8-12 m wysokości i 5-6 metrów szerokości. Pięknie wybarwiające się w okresie jesieni; kasztanowce czerwone (odporne na sławnego szrotówka kasztanowcowiaczka siejącego spustoszenie w miejskich parkach), rajskie jabłonie. Efekt uzupełnią krzewy – tawuły, berberys, irga szwedzka, krzewuszka cudowna, hortensje bukietowe. W donicach posadzone zostaną – pokrzywka brazylijska, wilec ziemniaczany, piękny paciorecznik indyjski.

Jeśli chodzi o nawodnienie roślin – powstać ma automatyczny system, podłączony do sieci wodociągowej. Rozprowadzenie wody pod rośliny odbywać się będzie poprzez system linii kroplujących (dla krzewów, bylin/traw ozdobnych oraz drzew sadzonych w zieleńcach).

Teren inwestycji to w większości obszar ochrony konserwatorskiej, rynek zaś stanowi zabytek wpisany do rejestru zabytków. Prace budowlane związane z realizacją projektu, mają się zakończyć do 30 czerwca. Najdalej w lipcu inwestycja ma zostać oddana do użytkowania skierniewiczanom.

Zgodę konserwatora otrzymaliśmy już w minionym roku, ostatnia decyzja to zgoda na zmiany dotyczące nawierzchni na duże płyty, ułatwiające komfort użytkownikom rynku – tłumaczą urzędnicy.

Głównym założeniem projektu jest zwiększenie funkcjonalności i atrakcyjności placu. Projekt zakłada pozostawienie fontanny w dotychczasowym kształcie. Projektantów ograniczał budżet i zakres zadania.

Przy kolejnym podejściu do tematu rewitalizacji tego obszaru – o ile ten się zdarzy – chcąc uzyskać zadowalający efekt estetyczny i funkcjonalny, należy rozważyć całkowitą wymianę posadzki i fontanny na placu rynkowym w Skierniewicach – rekomendują autorzy projektu.

Uczciwie trzeba natomiast stwierdzić – projekt, z którym zmierzy się wykonawca, ma szansę uszczęśliwić sfrustrowanych brzydotą placu.

Wykonawca zadania został wyłoniony dopiero w trzecim postępowaniu przetargowym. Po podpisaniu umowy nastąpiło przekazanie placu budowy oraz ogrodzenie wyłączonego z użycia terenu. Efekt prac powinniśmy zobaczyć już za kilka miesięcy. Finalnie na rynku powstanie zielona przestrzeń, której kształt został wybrany w szeroko zakrojonych konsultacjach z mieszkańcami Skierniewic.

Jak udało nam się ustalić tegoroczna edycja Święta Kwiatów Owoców i Warzyw będzie miała nowe oblicze. W zielonym już rynku zorganizowany zostanie Festiwal Roślinożercy. Główny plac ma prawdziwie utonąć w zieleni. Koncerty gwiazd, wybory najpiękniejszej mieszkanki Skierniewic odbędą się… na nowoczesnym stadionie przy ul. Pomologicznej.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Pytanie 0 2 miesiące temuocena: 50% 

  "8-12 m wysokości" - 14m to czteropiętrowy blok. Czy to nie za wysoko jak na jednopiętrowa zabudowę rynku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kurczak 5 smaków z miodem

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA