Jajeczniki z ponad 40 państw świata

(fot. Sławomir Burzyński )

Zaczęło się od niepozornej podstawki pod jajko kupionej w 2001 roku w Skierniewicach. Obecnie Danuta Leszczyńska może pochwalić się największą w Polsce kolekcją jajeczników. Wycinek zbiorów od niedzieli (24.03) można oglądać na wystawie w Mszczonowskim Ośrodku Kultury.

Od niedzieli w Mszczonowskim Ośrodku Kultury zainteresowani mogą podziwiać efekt ponad dwudziestoletnich starań Danuty Leszczyńskiej, by zgromadzić jak najbardziej oryginalne podstawki pod jajka. Ze względu na wielkość kolekcji, w Małej Galerii MOK zaprezentowano jedynie jej część – około 900 eksponatów.

Pierwszy kieliszek kupiła w 2001 roku w Skierniewicach. Wtedy o ich kolekcjonowaniu jeszcze nie myślała.

Pierwszy kupiłam w celach użytkowych – przyznaje. – Zobaczyłam jednak jak wiele jest ich rodzajów i wzorów. Z czasem wciągnęłam się w ich zbieranie.

Kieliszki porcelanowe stanowią 90 procent kolekcji. Pozostałe 10. to te wykonane m.in. ze szkła, metalu, drewna, marmuru, plastiku.

Eksponaty zostały zakupione w sklepach i na internetowych aukcjach. Część to prezenty od rodziny, przyjaciół i znajomych, czasem przywiezione zza granicy, jak kieliszek ze Sri Lanki i jajeczniki z Brazylii, Anglii czy Grecji. W sumie pochodzą z 40 państw. Najwięcej jest niemieckich – 970 sztuk, angielskich – 700 i polskich 420.

Kształt jajeczników jest różny: kieliszki, kubeczki, zespolone ze spodkiem, podwójne przedstawiające postaci ludzi, zwierzęta, rośliny oraz najróżniejsze przedmioty.

Najstarsze kieliszki pochodzą z połowy XIX wieku, najcenniejsze to porcelanowe Rosenthala. Najcenniejsze jajeczniki w kolekcji pochodzą z Czech z 1848 i 1868 roku.

Mam też holenderski kieliszek z wiatrakiem z 1858 roku i dwa angielskie z 1880 roku – wylicza kolekcjonerka.

Do ciekawych eksponatów należą angielskie kieliszki jubileuszowe rodziny królewskiej, w tym z koronacji króla Jerzego VI czy z okazji 50-lecia panowania królowej Elżbiety II. Warty obejrzenia jest też komplet dziewięciu jajeczników z postaciami z baśni śląskich. W kolekcji znajdziemy też serię z… Myszką Miki i bohaterem kreskówek, sympatyczny psem rasy beagle o imieniu Snoopy.

Zbiory można obejrzeć bez wychodzenia z domu, wystarczy odwiedzić stronę www.jajeczniki.com. Znajdziemy tam kieliszki podzielone na serie z opisem materiałów, z których zostały wykonane.

Wszystkie eksponaty z kolekcji zostały sfotografowane przez panią Danutę.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kurczak 5 smaków z miodem

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA