Wspólne eksperymentowanie

Od wybuchu wojny w Ukrainie brak integracji między polskimi i ukraińskimi dziećmi jest olbrzymim wyzwaniem. Z problemem tym mierzą się przede wszystkim nauczyciele. Centrum Nauki Kopernik od 2022 roku wspiera działania sprzyjające tworzeniu się więzi między dziećmi z doświadczeniem uchodźczym a ich polskimi rówieśnikami i wzmacnia kompetencje nauczycieli w budowaniu grup międzykulturowych. W projekt zaangażowane są Kluby Młodych Odkrywców z całej Polski, działające i rozwijające się pod egidą Centrum Nauki Kopernik (program KMO).

Ponad 160 dzieci i młodzieży z osiemnastu mazowieckich Klubów, spotkało się w tym tygodniu w Koperniku, by zaprezentować swoje zainteresowania naukowe i badawcze. W ślad za ciekawością „Odkrywców natury” można było zajrzeć do świńskiego serca, zobaczyć prawdziwe zastawki i aortę. „Eksploratorzy przyrody” porównywali zanieczyszczenie powietrza pyłami w mieście i na wsi. „Mały Inżynier” zachęcał do budowania zdumiewających konstrukcji. „Skarby pobliża” odkrywały tajemnice Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Nauka stoi ponad barierami językowymi i kulturowymi. Odkrywanie praw rządzących światem przyrody poprzez wspólne eksperymentowanie i konstruowanie, a także prowadzenie obserwacji i wyciąganie wniosków wzmacnia więzi i poczucie sprawczości.

Centrum Nauki Kopernik zainicjowało ogólnopolski program „Razem dla lepszej przyszłości”, który daje edukatorom niezbędne narzędzia oraz wsparcie, tak by mogli skutecznie integrować wielokulturowe grupy i przekształcać je w społeczności międzykulturowe. Naturalnym miejscem realizowania zajęć w ramach programu są Kluby Młodego Odkrywcy, które z założenia mają włączający charakter i są nastawione na współpracę, wymianę i integrację. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu osób prowadzących Kluby oparta na swobodzie i ciekawości atmosfera​ spotkań wzbogacona została o podejście międzykulturowe.

Nareszcie coś drgnęło! Idąc szkolnym korytarzem widzę uczniów razem, słyszę rozmowy…

Renata Tomczuk, opiekunka Klubu Młodego Odkrywcy „Mały Inżynier” z Huszlewa

Opiekunowie KMO otrzymali wsparcie finansowe oraz zachętę do angażowania dzieci różnych narodowości w działania Klubów i do rozwijania w nich działań integracyjnych. Uzyskali też wsparcie merytoryczne ze strony Dominiki Cieślikowskiej – psycholożki międzykulturowej, certyfikowanej trenerki i superwizorki umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych. Uczestniczyli w szkoleniach, korzystali z konsultacji indywidualnych i grupowych.

Włączenie do Klubów dzieci z doświadczeniem uchodźczym pomaga wszystkim przełamywać dotychczasowe bariery. Opiekunkom i opiekunom dało międzykulturowe kompetencje, a dzieci i młodzież otworzyło na różnorodność, wymianę i współpracę.

Nasi uczniowie to tylko dzieci, które znalazły się tu wbrew swojej woli, tęsknią, szukają swojego miejsca na świecie.

Iwona Kisiel, opiekunka Klubu Młodego „Odkrywcy H2O” z Ostrołęki

Centrum Nauki Kopernik chce zwiększać skalę tego projektu – upowszechniać go w środowisku edukacyjnym, żeby jak najwięcej dorosłych, dzieci i młodzieży mogło z niego korzystać.

Klub Młodego Odkrywcy (KMO)

To otwarta sieć edukacyjna, koordynowana od kilkunastu lat przez Centrum Nauki Kopernik, które wzmacnia jej rozwój przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jej celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży rozwijania umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. W Polsce działa niemal 1000 klubów. Międzynarodowa sieć KMO obejmuje Gruzję, Armenię, Ukrainę, Rumunię i Etiopię.

Kluby sprzyjają integracji osób o różnych potrzebach, w tym integracji międzykulturowej.

 • Nie ma w nich oceniania, porównywania się i rywalizacji. Pokazują natomiast, jak można uczyć się na błędach, co wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.
 • Nie wymagają żadnej wiedzy. Wszyscy są równi i w takim samym stopniu mogą się angażować w realizowane projekty i doświadczenia.
 • Dzięki otwartości na pomysły klubowiczów budują w nich poczucie wpływu i sprawczości.
 • Zachęcają do współpracy, co sprzyja rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Więcej informacji na stronie Klub Młodego Odkrywcy (kmo.org.pl).

Razem dla lepszej przyszłości

Ogólnopolski program „Razem dla lepszej przyszłości”, zainicjowany przez Centrum Nauki Kopernik, ułatwia integrację osób – w szczególności dzieci i młodzieży – z doświadczeniem uchodźczym bądź migracyjnym z ich polskimi rówieśnikami, przez co zwiększa ich szanse edukacyjne, kompetencje i poczucie sprawczości. Wykorzystujemy w nim stworzone przez nas i sprawdzone formaty różnorodnych aktywności, które realizujemy w ramach sieci SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności) oraz w programie KMO (Klub Młodego Odkrywcy).

Program jest odpowiedzią na wyzwania, jakie przynosi kryzys uchodźczy i migracja. W polskich szkołach coraz częściej stykamy się ze zjawiskiem wielokulturowości. Jak wynika z najnowszych raportów CEO, w co czwartej klasie uczy się przynajmniej jedna osoba z doświadczeniem uchodźczym[1]. W społecznościach tworzonych przez dzieci z różnych środowisk często dochodzi do problemów komunikacyjnych i izolacji grupowej. Narastające uprzedzenia prowadzą do agresji, co utrudnia naukę i integrację. Jednocześnie nauczycielkom i nauczycielom brakuje odpowiednich kompetencji i systemowego wsparcia w zakresie pracy z tak różnorodnymi grupami.[2]

Program „Razem dla lepszej przyszłości” realizowany jest w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.

Więcej informacji na stronie Razem dla lepszej przyszłości

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kurczak 5 smaków z miodem

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA