Przyszłość Mszczonowa… według CPK

Około 1800 tirów na dobę miałby obsługiwać terminal intermodalny planowany na terenie gminy Mszczonów. Mieszkańcy mają czas do 4 kwietnia na wyrażenie opinii w sprawie inwestycji. Mszczonowscy radni przygotowali projekt uchwały, w której sprzeciwiają się lokalizacji terminala na tym terenie.

Na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego powstaje rozszerzenie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe projektu budowy linii kolejowej na odc. węzeł CPK – Grójec – Warka. Spośród 12 wstępnych propozycji przebiegu nowej linii kolejowej, wyłoniono pięć wariantów. I to właśnie scenariusze podlegające dalszym pracom zostały zaprezentowane mieszkańcom gminy Mszczonów podczas wtorkowego (19.03) spotkania.

Najwięcej kontrowersji wzbudziła budowa terminala intermodalnego, który umożliwiałby przeładunek kontenerów z transportu kolejowego na drogowy. Obecnie, w zależności od wariantu linii kolejowej, rozważane są trzy jego lokalizacje –Wymysłów (wskazywana przez projektantów jako najlepsza na tym obszarze) oraz alternatywnie – Marków lub Zbiroża. Terminal miałby obsługiwać około 1,8 tys. ciężarówek dziennie.

Projekt CPK zakłada też – co wzbudziło też ożywioną dyskusję podczas spotkania informacyjnego – budowę dodatkowych 20 torów na stacji Mszczonów. To tam miałyby czekać na rozładowanie w terminalu pociągi towarowe. Tych w ciągu doby przez gminę miałoby przejeżdżać 12-14 par. Do opracowań przyjęto też, że ruch pociągów pasażerskich (w ramach Kolei Dużych Prędkości) miałby wynosić od 12 do 16 par w ciągu doby.

Na takie rozwiązania nie zgadzają się mszczonowscy radni. Zapowiedzieli, że na ostatniej w tej kadencji sesji w środę (27.03) zajmą w imieniu mieszkańców oficjalny sprzeciw wobec planów CPK.

Radni wyrażają sprzeciw wobec wszystkich proponowanych wariantów terminala intermodalnego z projektowanymi 20 torami bocznicowymi przy stacji kolejowej w Mszczonowie, które to rozwiązania ingerują w nową zabudowę mieszkaniową i usługi.

Zabudowa powstała przy intensywnie rozwijającym się uzbrojonym terenie budownictwa mieszkaniowego na obrzeżach miasta w pobliżu planowanej w ramach modernizacji linii kolejowej. Obszar ten jest bardzo cenny gospodarczo i jest niezbędny dla dalszego rozwoju gminy – argumentują w uzasadnieniu projektu uchwały.

Samorządowcy nie zgadzają się na warianty przebiegu linii kolejowej odbiegające lokalizacyjnie od przebiegu istniejących linii relacji Skierniewice - Łuków i Centralnej Magistrali Kolejowej, w tym, przede wszystkim, kolei dużych prędkości.

„Jesteśmy świadomi wartości linii kolejowych dla rozwoju gminy dlatego istniejące przebiegi linii i ich modernizacje jesteśmy gotowi zaakceptować” – zastrzegają. Podkreślają natomiast: „Nie wyrażamy zgody na przebiegi wariantów, które odbiegają od istniejących linii i ingerują w zagospodarowane tereny przemysłowe po północnej stronie miasta, tereny usługowe, mieszkaniowe zlokalizowane w miejscowościach objętych pozostałymi wariantami na terenie gminy jak: Świnice, Czekaj, Lublinów, Marków Towarzystwo, Wymysłów, Sosnowica, Zbiroża, Dwórzno, Tłumy i Ciemno Gnojna, oraz obszary cenne przyrodniczo, w tym naturalny zbiornik wodny Św. Anna w Zbiroży, na stratę których rada miejska nie wyraża zgody”.

Zgodnie z harmonogramem decyzja dotycząca wyboru wariantu przebiegu linii nr 88 powinna zapaść w przyszłym roku. Realizacja inwestycji, o ile w ogóle będzie realizowana, bo rząd do tej pory nie przedstawił stanowiska w sprawie dalszych losów CPK, planowana jest może za 10 lat.

Mieszkańcy gminy mają czas do 4 kwietnia na wniesienie uwag do konsultowanych wariantów. Ankiety dostępne są na stronie CPK i mszczonowskiego urzędu miejskiego.

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kurczak 5 smaków z miodem

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA