Prawie 1,5 mln złotych miasto dołoży do przebudowy przed ratuszem

(fot. Mariusz Jaworski)

Sześć firm jest zainteresowanych realizacją przebudowy placu Piłsudskiego i ulicy Nowy Rynek w Mszczonowie. Różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynosi prawie milion złotych. Z budżetu miasta na realizację inwestycji trzeba będzie wydać w tym roku nie pół miliona a 1,4 mln złotych.

Według szacunków urzędników inwestycja w zieleń i zmianę układu drogowego w centrum Mszczonowa miała kosztować około 3,7 mln złotych. Samorząd w ubiegłym roku uzyskał dofinansowanie inwestycji z programu Polski Ład dla terenów popegeerowskich w kwocie 2 mln złotych.

Do 22 marca firmy miały czas na złożenie ofert do przetargu na przebudowę placu Piłsudskiego i ulicy Nowy Rynek. W wyznaczonym czasie do ratusza trafiły kalkulacje przygotowane przez sześć firm. Wartość zadania, według wyliczeń oferentów, waha się od prawie 3,8 do ponad 4,7 mln złotych (brutto). Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, trwa analiza ofert.

Inwestycja planowana jest jako dwuletnia. Na ten rok w budżecie gminy na realizację zadania zaplanowano 1,5 mln złotych, w tym 0,5 mln to wkład własny samorządu. Na przyszły rok zaplanowano natomiast 2 mln złotych, w tym 1 mln złotych jako wkład własny gminy.

Podczas środowej (27.03) sesji mszczonowscy radni zgodzili się na zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Poprawki dotyczyły m.in. rewitalizacji centrum miasta.

Zwiększamy w tym roku wydatki na inwestycję o 900 tys. złotych, bo zgodnie z warunkami dofinansowania, gmina jest zobowiązana w pierwszej kolejności wypłacić wykonawcy udział własny, który stanowi 42 proc. wartości zamówienia – wyjaśniała radnym powody zmian Aneta Ciechańska-Gołyńska, skarbnik gminy Mszczonów. – W związku z przeprowadzonym postępowaniem przetargowym, w celu zawarcia umowy z wykonawcą zachodzi potrzeba zwiększenia w tym roku udziału własnego gminy z 500 tys. do 1,4 mln złotych, bo na taką kwotę będzie opiewał wkład własny gminy.

Planowana przebudowa ma nadać placowi Piłsudskiego właściwy charakter funkcjonalny i reprezentacyjny. Obecnie plac to głównie komunikacja drogowa i parking.

W ramach przebudowy planowane są działania, które pozwolą na zachowanie elementów historycznych, jak chociażby rekonstrukcja studni ze szklaną pokrywą i podświetleniem.

Po rewitalizacji na placu będzie więcej zieleni – drzew, krzewów, roślin cebulowych, trawników (wraz z nawodnieniem terenów zielonych). Oświetlenie będzie spełniało dodatkową funkcję – eksponowania zieleni i elementów małej architektury. Będzie też fontanna.

Projektanci nie zrezygnowali z parkingów, które są konieczne w pobliżu urzędu miasta. Fragment terenu zostanie zagospodarowany na miejsca parkingowe, także dla niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi. W ramach przebudowy zostanie zmieniony układ drogowy na drogę jednokierunkową, przy której zlokalizowane będą miejsca postojowe, punktowa zieleń oraz przystanek autobusowy.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kurczak 5 smaków z miodem

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA