Dotacje do wymiany pieców po nowemu

Mieszkańcy gminy nie muszą już składać wniosków o dotację na budowę przydomowych oczyszczalni lub wymianę źródeł ciepła na rok przed udzieleniem finansowego wsparcia. Nabór wniosków na 2024 rok ruszy 29 kwietnia i potrwa do końca września.

Mszczonowscy radni zgodzili się na proponowane przez urzędników zmiany w obowiązującym od 2018 roku regulaminie udzielania dotacji z budżetu gminy Mszczonów na dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Część poprawek wynikała ze zmian przepisów wprowadzonych przez sejmik województwa mazowieckiego dotyczących wymogów, jakie powinny spełniać montowane źródła ciepła. Niejako przy okazji dostosowania regulaminu do obecnie obowiązujących przepisów urzędnicy ratusza zaproponowali też inne poprawki. Jedna z nich dotyczyła zastąpienia dotychczas przyznawanego dofinansowania dla kotłów olejowych na dotację dla kotłów pelletowych.

Wynika to z tego, że nie było praktycznie żadnego zainteresowania dofinansowaniem do kotłów olejowych, natomiast mieszkańcy coraz częściej chcieli wymieniać źródło ciepła na piec pelletowy – wyjaśnia Renata Wolak, naczelnik wydziału gospodarki gminnej w urzędzie miejskim w Mszczonowie.

Mieszkańcy mogą składać do ratusza wnioski o dotację na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, wymianę dotychczasowych źródeł ciepła zasilanych węglem lub paliwem węglopochodnym, na nowe o zmniejszonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dotacje są przyznawane na montaż pompy ciepła, kotła gazowego, elektrycznego, zgazowującego drewno lub pelletowego.

Nie zmieniły się kwoty dofinansowań. Dotacja na budowę przydomowej oczyszczalni to 50 proc. wartości zadania, jednak nie więcej niż 6 tys. złotych. Na montaż pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie na 50 proc. kosztów zakupu urządzenia, ale nie więcej niż 8 tys. złotych. Dotacja do wymiany źródła ciepła na kocioł to również 50 proc. kosztów zakupu urządzenia, nie więcej jednak niż 4 tys. złotych.

Do tej pory zainteresowani dotacją składali wnioski do ratusza (do 25 września) w roku poprzedzającym rok udzielenia dotacji. Teraz to się zmieniło. Wnioski można składać w tym samym roku, w którym zostanie udzielone dofinansowanie (od 1 marca do 30 września). W tym roku nabór wniosków rozpocznie się 29 kwietnia.

Z regulaminu wypadła 100 proc. dotacja na pokrycie kosztów usuwania wyborów zawierających azbest. Zapis został wykreślony, bo gmina od kilku lat korzysta z programu WFOŚiGW w Warszawie, który umożliwia bezpłatny odbiór wyrobów z azbestem z posesji mieszkańców.

Dofinansowanie nie przysługuje na zakup przenośnych urządzeń grzewczych, wymianę istniejącego, gazowego systemu ogrzewania, zakup urządzeń grzewczych w budynkach, gdzie nie było wcześniej żadnego ogrzewania oraz zakup urządzeń grzewczych do nowo wybudowanych budynków.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy