Wydatki na bezdomne psy rosną z roku na rok

Ponad 200 tys. złotych gmina Puszcza Mariańska wyda w tym roku na odławianie bezdomnych psów i utrzymanie ich w schronisku. W 2023 roku do Korabiewic trafiły 72 bezpańskie czworonogi. 48 z nich udało się znaleźć nowych właścicieli.

Gminni radni byli jednogłośni przyjmując na ostatniej sesji (10.04) program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Na wszystkie zadania wynikające z zapisów w dokumencie samorząd chce w tym roku wydać 340 tys. złotych. Najdroższym zadaniem – wyliczonym na 220 tys. złotych będzie odławianie, transport i zapewnienie bezdomnym psom miejsca w schronisku (z opieką weterynaryjną).

Cieszę się, że dwa lata temu, po konsultacjach z innymi organizacjami wprowadzić do programu punkt dotyczący dofinansowania czipowania, sterylizacji lub kastracji psów właścicielskich – mówi Wiesław Pietras, wiceprzewodniczący rady. – Program cieszy się dość dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jego celem jest ograniczenie bezdomności zwierząt. Musimy wziąć pod uwagę, że koszty utrzymania zwierząt na terenie gminy rosną z roku na rok. Prowadząc program możemy zaoszczędzić później na odławianiu psów i ich utrzymaniu w schronisku.

W pierwszym roku urzędnicy przeznaczyli na to zadanie 40 tys. złotych. Od połowy 2022 roku udało się przeprowadzić 55 zabiegów. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła do 105.

W tegorocznym budżecie na zabiegi również zaplanowano 40 tys. złotych. Prawie 76 tys. złotych będzie natomiast kosztowała sterylizacja i kastracja kotów wolno żyjących (z ich odpchleniem i odrobaczeniem).

Bezpańskie psy odłowione z terenu gminy trafiają do schroniska w Korabiewicach. Radni chwaląc współpracę z Fundacją Viva wskazują na duży współczynnik adopcji psów przebywających w schronisku. W 2022 roku z 77 psów, które trafiły do Korabiewic z terenu gminy, 24 trafiły do adopcji. W ubiegłym roku natomiast nowych właścicieli znalazło 48 z 72 odłowionych czworonogów.

– Dobrze byłoby, żeby kolejny wójt i radni zadbali o to, by na stronie internetowej urzędu pojawiła się zakładka „adopcje”, może ktoś skorzysta z takiej opcji – podpowiada Wiesław Pietras.

W tym roku znany już mieszkańcom program czipowania, kastracji lub sterylizacji psów właścicielskich będzie realizowany na nieco innych zasadach. Tak jak do tej pory, właściciel, by skorzystać z dofinansowania będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy. Te będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń. Po zmianach, gmina nie będzie wskazywała gabinetu weterynaryjnego, w którym będzie można wykonać zabiegi z refundacją. Właściciel psa sam będzie mógł wybrać gabinet.

– Będzie określona kwota, do jakiej właściciel może liczyć na zwrot pieniędzy – mówi radny Krzysztof Sobczyk. – Jeśli zabieg będzie droższy, właściciel będzie musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy