Coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy specjalistów

(fot. Mariusz Jaworski)

Integracja sensoryczna, konsultacje z psychiatrą, rehabilitacja wad postawy – prawie 60 dzieci korzysta ze wsparcia specjalistów w ramach kolejnego projektu realizowanego w Centrum Usług Społecznych w Mszczonowie.

O tym jak trudno dostać się obecnie na wizytę u psychiatry dziecięcego najlepiej wiedzą rodzice, którzy poszukują specjalisty dla swojego dziecka. Na wiele zajęć trzeba dojechać z Mszczonowa do innego miasta. Nie dziwi więc zainteresowanie, jakim cieszyła się rekrutacja na kolejne usługi skierowane do najmłodszych mieszkańców gminy, które są realizowane w mszczonowskim Centrum Usług Społecznych. Wystarczyło zaledwie kilka dni, by zamknąć listy uczestników zajęć.

– Psychiatria dziecięca jest w zapaści w całym kraju, to nie jest jedynie nasz lokalny problem – podkreśla Ilona Lutomska z Centrum Usług Społecznych w Mszczonowie. – Terapii A. Tomatisa czy integracji sensorycznej na lokalnym rynku również jest bardzo mało. Podobny problem jest z dostępem do rehabilitacji. Co prawda wiemy, że podobne zajęcia są realizowane w szkole czy przedszkolach, jednak moce przerobowe tych instytucji w pewnym momencie się kończą. Tymczasem dzieci z orzeczeniami jest coraz więcej.

Z zajęć ze specjalistami do końca roku skorzysta 57 dzieci. Zaplanowano m.in. 260 godzin spotkań z logopedą, 511 godzin integracji sensorycznej, 70 godzin terapii według metody A. Tomatisa, z której skorzysta 5 dzieci. Gimnastyka korekcyjna odbywa się w dwóch pięcioosobowych grupach (łącznie 72 godziny zajęć). Rehabilitacja wad postawy (210 godzin) to już zajęcia indywidualne.

wyimek

Na liście usług znalazł się grupowy trening zastępowania agresji (36 godzin). Tyle samo czasu przewidziano na indywidualne konsultacje psychiatryczne.

Każdą z tych terapii prowadzą specjaliści, którzy posiadają do tego odpowiednie uprawnienia.

Rodzaje terapeutycznych spotkań wybrano nieprzypadkowo. Pod koniec listopada 2021, na potrzeby projektu, w ramach którego m.in. powstało Centrum Usług Społecznych przeprowadzono diagnozę potrzeb i potencjału lokalnej społeczności.

– Diagnoza wskazała nam kierunki, w których musimy podążać. Wiemy, że właśnie te a nie inne usługi są potrzebne mieszkańcom – mówi Ilona Lutomska. – Potwierdziły to ankiety zarówno początkowe, jak i końcowe, jakie zebraliśmy podczas realizacji dwuletniego projektu.

Z nowej oferty zajęć korzystają dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, orzeczeniami (opiniami) o potrzebie kształcenia specjalnego, po wstępnej diagnozie psychologiczno-pedagogicznej – rozpoczynające proces diagnostyczny lub z zaświadczeniem lekarskim (wskazanie rehabilitacji wad postawy) oraz ich rodzice lub opiekunowie.

Pierwszeństwo podczas rekrutacji miały dzieci, które dotychczas nie korzystały ze wsparcia CUS w ramach usług społecznych.

Na razie zajęcia są finansowane w całości z budżetu gminy. Ich łączny koszt to 260 tys. złotych. Pracownicy mszczonowskiego CUS liczą jednak na dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich dla Mazowsza. Jeśli uda się pozyskać unijne wsparcie będzie można zwiększyć liczbę osób, które skorzystają z bezpłatnych spotkań ze specjalistami.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy