2 w 1 na działkach, czyli malinotruskawka lub porzeczkoagrest

(fot. Joanna Kielak)

Porzeczki wielkości agrestu, a dodatkowo na mniej kłującym krzewie, malina o smaku truskawki lub w mniej oczywistym kolorze niż czerwony – szkółkarze prześcigają się w nowinkach, które przykuwają uwagę działkowców.

Cytryny hodowane w doniczkach to już klasyk. Odważniejsi działkowcy dziś wybierają sadzonki mini kiwi, w kilku różnych odmianach. Owoce jednej z nich do złudzenia przypominają kiwi z charakterystyczną skórką, jakie znamy z marketów. Są jednak o wiele mniejsze. Inne odmiany mini importowane do sklepów z Hiszpanii czy Grecji obecnie można już wyhodować w przydomowym ogrodzie.

Uwagę klientów przyciągają krzyżówki – malinotruskawka, czy porzeczkoagrest.

– Dzięki temu, że łączymy różne odmiany zyskujemy cechy smakowe i odpornościowe – przekonują szkółkarze. – To też odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Klienci wciąż pytają o nowe odmiany, lubią być zaskakiwani. Oczywiście nie krzyżuje się czegoś co się nie udaje i nie jest lepsze niż odmiany bazowe.

Owoce malinotruskawki wizualnie bardziej przypominają malinę. W smaku mają jednak więcej z truskawki. Owoce, w przeciwieństwie do maliny są pełne, bardziej jędrne. Roślinę można uprawiać nie tylko na działce, ale też w donicach na balkonie. Latem należy pamiętać o codziennym podlewaniu, bo źle znosi przesuszenie.

Z dobrze pielęgnowanego krzewu porzeczkoagrestu można zebrać nawet 6 kilogramów owoców, które łączą aromat czarnej porzeczki i delikatnie kwaskowatego smaku agrestu. Zbiór jest łatwiejszy, bo krzew jest bezkolcowy.

Działkowcy, którzy wolą jednak pozostać przy odmianach bazowych mogą wybierać w odmianach malin w kilku kolorach. Owoce mogą być m.in. żółte i czarne. Każda z odmian różni się nieco w smaku.

– Choć klienci szukają nowinek, to wciąż największą popularnością cieszą się maliny, agrest i porzeczki – wylicza Marek Wędrowski, właściciel szkółki pnączy. – To klasyki, których sprzedajemy najwięcej. Do łask wróciła też morwa.

REKLAMA

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Wygraj VOUCHER na FESTIWAL SZTUKI ILUZJI!

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR