Ponad 25 tysięcy pojazdów na liście do automatycznego wyrejestrowania

(fot. arch.)

W połowie czerwca w powiecie żyrardowskim zostanie automatycznie wyrejestrowanych ponad 25 tysięcy pojazdów, jeśli ich właściciele nie dopełnią formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu i badaniami technicznymi.

W lipcu ubiegłego roku weszły w życie przepisy (ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości), które spowodują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez co najmniej 10 lat. Zmiany dotyczą aut zarejestrowanych przez 14 marca 2005 roku. Przepisy nie mają zastosowania dla pojazdów zabytkowych oraz wolnobieżnych.

– Poprawka niesie korzyści zarówno dla obywateli, którzy nie będą „ścigani” za brak OC w zakresie pojazdu, którego faktycznie nie posiadają, a jednocześnie dane zgromadzone w systemie będą odzwierciedlały stan faktyczny liczby pojazdów – przekonywali autorzy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Ustawa zakłada, że na podstawie danych uzyskanych z centralnej ewidencji pojazdów samorządy będą zawiadomić o wygaszeniu rejestracji, m.in. w drodze publicznego obwieszczenia. Tak też się stało. Wydział komunikacji, transportu i dróg publicznych starostwa powiatowego w Żyrardowie udostępnił listę zawierającą następujące dane pojazdów: identyfikator pojazdu (CEPiK), VIN, marka, model, numer rejestracyjny, seria i numer dokumentu rejestracyjnego, data najnowszej rejestracji i rok produkcji.

Wygaszenie decyzji o rejestracji nastąpi z mocy prawa 10 czerwca. Do tego czasu możliwe jest uzupełnienie danych pojazdów w zakresie danych ubezpieczenia oraz badania technicznego. Pojazd, którego rejestracja wygaśnie może podlegać ponownej rejestracji, jeśli właściciel ubezpieczy auto i samochód przejdzie badania techniczne.


 


 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy