Mszczonów na starej fotografii

(fot. Pixabay)

Mieszkańcy gminy do 23 czerwca mogą głosować na projekt „Z kroniki Ziemi Mszczonowskiej” zgłoszony do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jednym z pomysłów jest wydanie albumu ze starymi fotografiami miasta.

Projekt zgłoszony przez mieszkańców Mszczonowa jest jednym z 22 pomysłów, na który można głosować w puli zadań dla podregionu żyrardowskiego. Do rozdysponowania jest ponad 2,5 mln złotych.

Realizację zadania „Z kroniki Ziemi Mszczonowskiej” autorzy projektu oszacowali na 182 tys. złotych. Inicjatywa ma na celu upamiętnienie i upowszechnienie wiedzy o bohaterach, ważnych miejscach oraz wydarzeniach historycznych i kulturalnych, które miały miejsce na Ziemi Mszczonowskiej od przełomu XIX/XX wieku aż do okresu PRL-u. Planowane działania dotyczą wydania albumu „Mszczonów na starej fotografii” oraz organizacji spotkań i pikniku historycznego.

Chcielibyśmy, aby więcej osób zainteresowało się historią miasta – mówi Aleksandra Dziża, jedna z pomysłodawczyń projektu. – Na lekcjach historii brakuje czasu na poznawanie dziejów regionu. Seniorzy natomiast też sygnalizują potrzebę dbania o pamięć historyczną o lokalnych bohaterach i wydarzeniach.

Tak powstał pomysł na wydanie albumu prezentującego stare fotografie, przygotowanego w oparciu o dostępne zbiory, ale też nowe „perełki" pozyskane od mieszkańców oraz realizację innych działań integrujących mieszkańców wokół lokalnej historii. Album miałby zostać wzbogacony gawędami o historii Ziemi Mszczonowskiej.

Dawne dzieje prezentowane przez pasjonatów i historyków na zasadzie obcowania z „żywą” historią zachęcą mieszkańców regionu do dalszego, samodzielnego poszukiwania wiedzy oraz kontynuowania pasji – przekonują autorzy projektu, który walczy o głosy mieszkańców w BOM.

W planach jest też organizacja spotkania promującego album, podczas którego prelegenci i osoby zaangażowane w przygotowanie publikacji opowiedziały o niej i wybranych tematach, np. sławnych postaciach i bohaterach Ziemi Mszczonowskiej, zabytkach.

Autorzy projektu przewidzieli również „żywe lekcje historii” dla mieszkańców i piknik historyczny wstępnie zaplanowany na wrzesień.

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza potrwa do 23 czerwca. By oddać głos wystarczy wejść na stronę bom.mazovia.pl i kliknąć przycisk „głosuj online”. Mieszkańcy mogą poprzeć jeden projekt z puli wojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej. Głosujący zostanie poproszony o wpisane w formularzu imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania (ograniczonego do nazwy miejscowości i powiatu) oraz numeru telefonu komórkowego, na który otrzyma sms z kodem weryfikacyjnym. Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA