Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się nieczystości

Mieszkańcy jedenastu wsi w gminie Mszczonów w ciągu najbliższych trzech miesięcy mogą spodziewać się kontroli. Urzędnicy będą sprawdzali, jak właściciele nieruchomości pozbywają się nieczystości. W ubiegłym roku przeprowadzono ponad 300 takich kontroli.

Na terenach wiejskich gminy Mszczonów sieć kanalizacyjna to zaledwie 14,1 km. Dla porównania w samym mieście jest 26,5 km sieci. Z kanalizacji sanitarnej, oprócz mieszkańców Mszczonowa, korzystają też właściciele nieruchomości w następujących miejscowościach: Grabce Józefpolskie, Adamówek, Sosnowica, Wymysłów, Kamionka, Badowo-Dańki, Ciemno-Gnojna). W sumie to 1 155 przyłączy, 940 podpisanych umów.

Na terenach, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej, mieszkańcy gromadzą ścieki w zbiornikach bezodpływowych lub w przydomowych oczyszczalniach ścieków. W gminnej ewidencji w ubiegłym roku było 1071 zbiorników bezodpływowych oraz 118 przydomowych oczyszczalni ścieków (w 2022 r. – 99). Łącznie na koniec 2023 roku zawartych było 1190 umów na wywóz nieczystości ciekłych gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych i przydomowych oczyszczalniach ścieków, z czego w samym ubiegłym roku mieszkańcy podpisali 277 umów.

Miejscy urzędnicy w 2023 roku przeprowadzili 332 kontrole dotyczące sposobu gromadzenia nieczystości ciekłych na nieruchomościach, które nie są podłączone do systemu kanalizacji sanitarnej oraz pozbywania się nieczystości ciekłych z nieruchomości. Sprawdzali też, czy właściciele nieruchomości mieli umowy z uprawnionym przedsiębiorcą oraz dowody potwierdzające korzystanie z usług.

Urzędnicy skontrolowali też pięciu przedsiębiorców, którzy na terenie gminy mają zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. W żadnym przypadku nie stwierdzono nieprawidłowości.

Mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie z budżetu gminy na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Można uzyskać dotację w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów zakupu oczyszczalni, ale nie więcej niż 6 tys. złotych. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystały dwie osoby. Otrzymały dotacje w maksymalnej wysokości.

Na trzeci kwartał tego roku mszczonowscy urzędnicy zaplanowali kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni w następujących wsiach: Kowiesowo, Kowiesy, Huta Piekarska, Lindów, Lutkówka Kolonia, Marianka, Pieńki Strzyże, Władysławów, Marków Towarzystwo, Czekaj i Lublinów.

Do kontroli upoważnieni są pracownicy urzędu miejskiego, którzy mają imienne upoważnienie od burmistrza. Podobnie jak do tej pory, sprawdzą, czy na posesji jest szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz to czy właściciel posesji ma umowę na wywóz nieczystości (także na opróżnianie osadników w przydomowych oczyszczalniach) i rachunki za usługę.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA