Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

(fot. arch.)

Spektakle teatralne w wykonaniu profesjonalnych aktorów, warsztaty dla mieszkańców, które poprowadzą m.in. animatorzy i psycholog, amatorskie prezentacje teatralne – to główne założenia projektu „Magiczny świat teatru”, który walczy o głosy w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

Teatr jest świetnym narzędziem w walce z depresją, samotnością i poczuciem braku wspólnotowości – przekonuje Izabella Worona, autorka projektu.

– Projekt, jaki zgłaszam do realizacji opierać się będzie na działaniach teatralnych, które umożliwią jego odbiorcom wejście w magiczny świat teatru w sposób bezpośredni i pośredni – opowiada Izabella Worona, mieszkanka gminy Puszcza Mariańska, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Kulturalnego „Krzywy Teatr”. – W ramach działań odbędą się prezentacje teatralne i warsztaty realizowane metodami terapii teatralnej, a także techniczna i praktyczna nauka sztuki teatru.

Tematyka zostanie dostosowana do grup wiekowych i będzie traktować o problemach, z którymi borykają się młodsze i starsze osoby. Tereny, na jakich projekt zostanie zrealizowany nie mają ani dobrego dostępu do takich dóbr kultury ani też, niestety, nie obfitują w teatralne wydarzenia artystyczne

– Obecne czasy narażają najmłodszych na wiele stresów i doprowadzają do narastania stanów depresyjnych – zauważa autorka wniosku do BOM. – Teatr i nierozerwalnie związana z nim wyobraźnia może odgrywać istotną rolę w procesie leczenia depresji i stanów psychosomatycznych, ale same w sobie nie są wystarczające. Jednak kreatywne praktyki oparte na wyobraźni mogą być skutecznym narzędziem w podejmowaniu walki z chorobą lub jej wpływem na osoby w bliskim otoczeniu kogoś, kto zmaga się ze stanami lęku, obaw, stresu lub zwyczajnie braku pewności siebie.

Projekt „Magiczny świat teatru. Edukacja teatralna, jako element terapeutyczny dla małych i dużych” (nr 167 w puli podregionu żyrardowskiego) składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich będą dwa spektakle teatralne zrealizowane przez aktorów z województwa mazowieckiego. Obie sztuki będą zaprezentowane pięć razy (w różnych lokalizacjach), więc w sumie to 10 wystąpień artystycznych – pięć dla dzieci i młodzieży oraz pięć dla dorosłych i seniorów.

Każda ze sztuk będzie formą terapii, a uczestnik wydarzenia otrzyma możliwość analizy i poszukania odpowiedzi na swoje problemy w podejmowanym temacie spektaklu – zapowiadają autorzy projektu.

Spektakle będą przygotowane tak, by angażowały widza i faktycznie miały skutek terapeutyczny.

Drugim elementem przedsięwzięcia będą otwarte, weekendowe warsztaty teatralne, rozwijające kompetencje miękkie uczestników. Prowadzącymi warsztaty będą animatorzy, edukatorzy teatralni oraz psycholog. Podsumowaniem zajęć (i trzecim elementem projektu) mają być amatorskie prezentacje teatralne organizowane pod hasłem „Teatr jednego dnia”.

– Jako mieszkanka gminy Puszcza Mariańska dostrzegam bezwzględną potrzebę „przyjścia” ze sztuką i animacją do osób, które także chcą korzystać z takiej formy aktywizacji społecznej. Swojego rodzaju objazdowy projekt może mieć ogromny wpływ na przybliżenie i odbiór kultury na tym obszarze – przekonuje Izabella Worona.

Na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można głosować do 23 czerwca. Szczegóły na stronie www.bom.mazovia.pl

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA