Zaczęła się budowa światłowodu. Uwaga na oszustów!

W powiecie żyrardowskim ruszyły inwestycje związane z budową sieci światłowodowej. Likwidacją internetowych „białych plam” w gminach Mszczonów i Radziejowice zajmuje się Orange Polska. Wykonawca ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod pracowników firmy, próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców.

Projekt „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” obejmie łącznie 2 159 adresów na terenie gminy Mszczonów, które Centrum Projektów Polska Cyfrowa wskazała Orange w umowie o dofinansowanie projektu. Mieszkańcy miasta i gminy, których adresy nie znalazły się na liście pilotażowego programu, który miał być realizowany przez gminę, mogą je zgłosić do Centrum Projektów „Cyfrowa Polska” przez stronę www.internet.gov.pl. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych KPO i FERC.

W ramach inwestycji sieć ma zostać bezpłatnie doprowadzona do granic działek, które znalazły się na liście. Mieszkańcy będą potem mogli podpisać umowę na dostęp do internetu z dowolnym operatorem telekomunikacyjnym, który następnie wykona bezpośrednie przyłączenie nieruchomości do powstałej sieci.

Przedstawiciele wykonawcy, którzy na początku roku spotkali się z urzędnikami i sołtysami, deklarowali, że do końca tego roku w zasięgu nowej sieci znajdzie się około 640 (15 proc.) posesji na terenie gminy. Do końca przyszłego roku możliwość korzystania z szybkiego internetu zyska kolejnych prawie półtora tysiąca gospodarstw. Inwestycja, zgodnie z harmonogramem powinna zostać zakończona w połowie 2026 roku.

Jednym z pierwszych etapów realizacji inwestycji jest podpisanie umów udostępnienia nieruchomości z ich właścicielami, na poprowadzenie kabli światłowodowych przez posesję.

– Zdarza się, że sytuację tę wykorzystują oszuści – informuje wykonawca. – Podszywają się oni pod przedstawicieli Orange i pobierają od mieszkańców opłatę. Niekiedy obiecując dołączenie ich domu do listy adresów, które zostaną objęte zasięgiem sieci światłowodowej.

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać? Ani Orange Polska ani wykonawcy inwestycji, którzy reprezentują firmę, nie pobierają żadnych opłat. To najważniejsza zasada.

– Jeśli ktoś zbiera pieniądze, powołując się przy tym na budowę światłowodu w ramach KPO i FERC można mieć pewność, że jest on oszustem, który podstępem wyłudza pieniądze i taką sprawę należy zgłosić policji – czytamy w komunikacie Orange Polska.

Zbieranie zgód od mieszkańców wygląda następująco – wykonawca ma przy sobie pismo przewodnie, które informuje o potrzebie podpisania umowy udostępnienia nieruchomości, informację o przetwarzaniu danych osobowych RODO i formularz umowy udostępnienia nieruchomości. Niekiedy może mieć ze sobą także szkic z planowanym przebiegiem sieci światłowodowej, choć nie jest on konieczny.

– Wykonawcy podpisują z właścicielem nieruchomości tylko i wyłącznie umowę udostępnienia nieruchomości, nie zbierają pieniędzy i nie pobierają żadnych opłat – podkreślają wykonawcy inwestycji.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA