Sadownicy liczą straty po wiosennych przymrozkach

(fot. arch.)

W większości sołectw w gminie Mszczonów pracowały komisje szacujące straty w uprawach po kwietniowych przymrozkach. Z niektórych plantacji rolnicy w tym roku nie zbiorą w ogóle owoców.

Rolnicy z województwa mazowieckiego już na początku maja mogli składać do urzędów gmin wnioski o szacowanie strat w uprawach polowych powstałych w wyniku ujemnych skutków przezimowania, czy przymrozków wiosennych. – Producenci rolni powinni niezwłocznie złożyć wnioski o szacowanie strat powstałych w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, gdyż ustalenia wysokości szkód komisja może dokonać wyłącznie do czasu zbioru plonu głównego – przypominali urzędnicy mszczonowskiego ratusza.

W Mszczonowie właściciele gospodarstwa mieli czas do końca maja na złożenie odpowiednich dokumentów. Do wniosku należało dołączyć wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na bieżący rok oraz kopię zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ)/księga stada/ paszporty.

– Do urzędu miejskiego w Mszczonowie wpłynęły 196 wnioski o oszacowanie strat w uprawach spowodowanych przymrozkami wiosennymi – wyliczają urzędnicy.

Zgłoszenia dotyczyły najczęściej miejscowości z następujących sołectw: Adamowice, Bobrowce, Badowo Mściska, Brosnisławka, Zimna Woda, Suszeniec, Janówek, Kowiesy, Lindów, Lutkówka, Lutkówka Kolonia, Pawłowice, Nosy Poniatki, Osuchów, Piekary, Piekarowo, Wygnanka, Zbiroża, Zimnice.

Według deklaracji rolników z gminy Mszczonów kwietniowe przymrozki najwięcej szkód wyrządziły w uprawach truskawki, maliny, borówki amerykańskiej, czarnej i czerwonej porzeczki, agrestu, aronii, czy jagody kamczackiej. Straty liczą też właściciele sadów: wiśniowych, czereśniowych, jabłoniowych. Mniej będzie śliwek i gruszek.

Rolnicy we wnioskach wskazali straty pomiędzy 30 a 100 proc. w zależności od uprawy.

Komisje szacujące straty pracowały w terenie od początku czerwca. W ubiegłym tygodniu wizyty w gospodarstwach jeszcze trwały. Dopiero, gdy zespoły zakończą szacowanie, będzie można określić jakiej powierzchni upraw w gminie dotyczą szkody spowodowane przez przymrozki.

Poszkodowani rolnicy, którzy liczą na uruchomienie rządowego wsparcia dla gospodarstw na konkretne rozwiązania będą musieli jeszcze poczekać. – Dopiero po oszacowaniu strat w skali całego kraju będzie możliwe określenie poziomu pomocy dla poszkodowanych gospodarstw – powtarza Czesław Siekierski, minister rolnictwa. I na razie nic się w tej kwestii nie zmienia.

Zdaniem Związku Sadowników RP wsparcie powinno być realizowane w formie „rekompensaty do hektara proporcjonalnie do poniesionych strat”. Na liście są jeszcze prolongaty obecnych kredytów i zapewnienie możliwości zaciągania nowych na preferencyjnych warunkach, uruchomienie specjalnej linii kredytowej, kredyty nisko oprocentowane z 2-letnim okresem karencji.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA