„OdBLOKowali” się na sąsiadów

7 lipca 2016Przeczytaj Artykuł

Czy na największym  blokowisku blisko 40-tysięcznego miasta można ciekawie i kreatywnie spędzić czas? Okazuje się, że tak. Mieszkanki bloku przy ul. Jedności Robotnicze,  już w ubiegłym roku wzięły sprawy w swoje ręce – zaczęły zmieniać  przestrzeń wokół siebie. Swoim pomysłem zaraziły sąsiadów, teraz szykują cykl  kreatywnych warsztatów dla dzieci. Większość z nich poprowadzą właśnie mieszkańcy tej ulicy.

Na stole,  stworzonym z palet,  świeżo wyciśnięty sok za marchwi i chłodna maślanka. Siedziska z tego samego tworzywa. Niebawem, z czeluści piwnic, zostaną  wyniesione  uszyte z materiału pamiętającego  jeszcze Zakłady Lniarskie,  poduchy. Wszystko wyszlifowane, zaimpregnowane. Obok, w małym ogródeczku, o który wszyscy dbają, bazylia, mięta, jagody goji, maliny… Roślin ma być jeszcze więcej. Przy stole dwie uśmiechnięte kobiety – Anna Dubielecka i Karolina Bujak-Kwiatkowska. Od nich zaczęło się „odblokowywanie” międzysąsiedzkich relacji, zmienianie najbliższego otoczenia, wspólne akcje,  z których mieszkańcy bloków nr 9,11 i 13 przy ulicy Jedności Robotniczej czerpią radość.

  - Słyszałyśmy głosy, że to się nie uda, że zniszczą to, co zrobimy, że będzie niebezpiecznie. Nic z tego. Za zgodą Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej stworzyłyśmy przestrzeń, która żyje, jest miejscem międzypokoleniowych spotkań, wymiany wspomnień, planów, doświadczeń i smaków. Jesteśmy szczęśliwe, widząc, że i  innym nasz pomysł się spodobał. Fajnie, że możemy zacieśniać relacje w naszej małej wspólnocie  – mówią protoplastki.

Lada chwila ruszy Sąsiedzka Akademia  Umiejętności. Ta aktualnie, podobnie jak w ubiegłym roku Projekt "odBLOKuj SIĘ",  otrzymała  dofinansowane w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO - Mazowsze Lokalnie (kobiety są na etapie sformalizowania powstałej grupy).
 - Pod blokiem zorganizujemy cykl kreatywnych warsztatów, których instruktorami będą nasi sąsiedzi.   – dodają  Anna i Karolina.  Monika Duda-Gieryk, fot. Monika Duda-Gieryk, archiwum organizatorek, Paweł Świątek

 Więcej w najnowszym wydaniu „Głosu Żyrardowa i Okolicy” (7 lipca)