Studenci ze Skierniewic zbudowali samolot. Minister Czarnek zapowiada inwestycje w Państwową Uczelnię im. S.Batorego

8 kwietnia 2022Przeczytaj Artykuł

Minister Czarnek zapowiada budowę strzelnicy, centrum symulacji do szkolenia ratowników medycznych, a w przyszłości nie wyklucza uruchomienia w Skierniewicach studiów medycznych – podczas wizyty w mieście szef  resortu edukacji i nauki wziął udział (8.04) w uroczystości oddania samolotu ultralekkiego zbudowanego w Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego.
 
Podczas wizyty w Skierniewicach Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek mówił o rozwoju uczelni przy wsparciu i nakładach inwestycyjnych ze strony ministerstwa. W Skierniewicach w ciągu najbliższych trzech lat powstać ma m.in. centrum symulacji dla ratownictwa medycznego. Czarnek mówił o konieczność szkolenia kadr dla gospodarki, zwłaszcza w dziedzinach, w których już dziś deficyty są bardzo odczuwalne.
W rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że uczelnia w Skierniewicach wpisze się w założenia ustawy o obronie Ojczyzny.
– Będziemy się przyglądać działalności, ale i uczestniczyć w rozwoju Państwowej Uczelni – zadeklarował podczas wizyty. –  Mam nadzieję, że w przyszłości w Skierniewicach uda się uruchomić także kierunek lekarski. Stawiamy na uczelnie zawodowe, będziemy wspierać ich rozwój – podkreślał.
– Z kolei strzelnica, którą ma zbudować uczelnia, w przyszłości będzie służyć szkołom ponadpodstawowym, w ramach  przywróconego do programu nauczania przedmiotu przysposobienia obronnego i edukacji dla bezpieczeństwa – mówił.
Dr Elżbieta Stokowska-Zagdan, rektor PU im. Stefana Batorego w Skierniewicach przedstawiała plany uczelni, mówiła o rozwoju kształcenia związanego z bezpieczeństwem kraju. Wypowiedziała słowa, które nie mogły skojarzyć się inaczej, jak ze znaną sentencją astronauty Neila Armstronga, człowieka, który jako pierwszy stanął na Księżycu. Zresztą skojarzenie o tyle słuszne, że dziś Państwowa Uczelnia im. S. Batorego uroczyście oddała samolot ultralekki EV97 na potrzeby szkolenia lotniczego.
– To kolejny mały krok w rozwoju uczelni – mówiła rektor.
do góry strony