Na portalu eglos.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Zespł Szkł Nr 2 w Żyrardowie realizuje kolejny projekt mobilnościowy Od ucznia do wykwalifikowanego pracownika uczniowie klas gastronomicznych na praktyce zawodowej we Włoszech finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tym razem bierze w nim udział 28 uczniw szkoły kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Aktualnie (od 21 marca do 15 kwietnia) we Włoszech, w zaprzyjaźnionym już gospodarstwie ekologicznym Fattoria Biologica Patrice w Umbrii, pod opieką wicedyrektor szkoły Marzeny Szustakowskiej, przebywa siedem uczennic z klasy 2 G i 3 G.
- Program zajęć jest bardzo rżnorodny i interesujący, a dziewczęta realizują go z wielkim zaangażowaniem. Uczą się sporządzać typowe potrawy włoskie, takie jak lasagne, pizza, pasty, ale także poznają dania regionalne, charakterystyczne dla regionu Umbrii, w ktrym odbywają staż zawodowy. Codziennym zajęciem jest rwnież wypiekanie ekologicznego pieczywa w domowej piekarni, jedynej w regionie- opisuje wicedyrektor.
To nie jedyne przysmaki, jakie uczą się przyrządzać dziewczęta. Zgłębiają tajniki powstawania rżnego rodzaju makaronw (robionych ręcznie) oraz przygotowywania włoskich deserw.
Uczestniczą w zajęciach z języka włoskiego, ekonomii i zajęciach kulturowych. Opiekunowie: ze strony szkoły i organizacji partnerskiej, potwierdzają, że uczniowie nabywają tu nie tylko umiejętności zawodowych kulinarnych, ale także społecznych ( wspłpraca w międzynarodowej grupie - w praktyce uczestniczą także uczniowie z Hiszpanii) czy komunikowania się w językach obcych. W wolnym czasie uczennice poznają Umbrię. Zwiedziły Asyż, Spoleto, Spello, Norcię, Cascię.
- W czasie wyjazdw mogą wykorzystać wiedzę teoretyczną, ktrą wyniosły z zajęć z państwem Niclas. Obserwują życie codzienne Włochw, poznają ich kuchnię i zasady żywienia, porwnują asortyment w sklepach ekologicznych oraz funkcjonowanie restauracji w Polsce i Włoszech. Podczas wyjazdu studyjnego do Norci poznały centra produkcji tradycyjnych wędlin włoskich. Miasteczko Spello, zaś zachwyciło nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale także tradycyjnymi wyrobami cukierniczymi, z ktrych słynie. W planach jest wyczekiwany wyjazd do stolicy Włoch Rzymu dodaje Marzena Szustakowska.
Dziewczęta wrcą do Polski bogatsze o nowe doświadczenia. W swojej relacji z Włoch, przekonują, że pobyt tam, jest to dla nich cennym doświadczeniem.
- Dzięki projektowi będziemy specjalistkami w gotowaniu potraw kuchni włoskiej, ktra uważana jest za najlepszą kuchnię na świecie mwi Paula.
- Potrafimy wyrabiać i wypiekać chleb ekologiczny metodą tradycyjną. Tę umiejętność na pewno wykorzystamy w naszych domach przekonuje Iza.
Karinę natomiast najbardziej ujęła osobowość Włochw.
- Jestem zachwycona życzliwością mieszkańcw Włoch, odnoszą się do nas z wielką sympatią, bezinteresownie nam pomagają, są mili i pozytywnie nastawienie do innych ludzi mwi.
Szkoła jest przekonana, że głwny cel projektu, jakim jest zwiększenie konkurencyjności absolwentw Zespołu Szkł Nr 2 na polskim i europejskim rynku pracy, zostanie osiągnięty dzięki zaangażowaniu uczestnikw projektu oraz doskonałej wspłpracy z organizacją partnerską firmą FBP i jej właścicielami - Aleksandrą i Patricem Niclas. oprac. md-g, fot. archiwum szkoły