Wystawa prac Estery Karp w Skierniewicach

29 stycznia 2024Przeczytaj Artykuł

Czy można wyobrazić sobie większy sukces dla artysty niż być uhonorowanym w mieście, w którym się urodził? Po tylu latach zapomnienia i anonimowości w 2022 roku w Paryżu, a teraz muzeum w Skierniewicach, oddają hołd artystce, o której krytyk  Chil Aronson, pisał jako „jako jedną z najbardziej utalentowanych malarek École de Paris” – mówi Pascale Samuel, kustosz sztuki nowoczesnej i współczesnej w Muzeum Sztuki Historii Judaizmu w Paryżu.

W niedzielę 21 stycznia w Muzeum Historycznym Skierniewic odbył się wernisaż wystawy pt. „Estera Karp”. Wystawę w Skierniewicach oglądać można do 7 kwietnia.

 Liczba gości, którzy przybyli na otwarcie wystawy, ich ranga (marszandzi, kolekcjonerzy dzieł sztuki, dyrektorzy instytucji kultury z Polski i Francji, przedstawiciele świata nauki, dyplomaci), ale przede wszystkim prace Estery Karp, które udało się pokazać  w Skierniewicach, świadczą o tym, że nie jest przesadą napisać – to jedno w ważnych wydarzeń kulturalnych w kraju, jedno z najważniejszych w mieście a najważniejsze dla młodej instytucji.

Obecny podczas otwarcia wiceprezydent miasta Jarosław Chęcielewski powiedział: „Przed nami wyzwanie – przywrócenie pamięci Estery i całej rodziny Karp”.