z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 sierpnia 2019 | 09:33
Jarosław Ruszkowski żyrardowski modelarz, pasjonat kolejnictwa

Jarosław Ruszkowski żyrardowski modelarz, pasjonat kolejnictwa (Fot. Włodzimierz Szczepański)

W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwa renowacja lokomotywy. Wymagała odnowienia i zakonserwowania. Odzyskała już swój dawny blask, a wkrótce zaopatrzona zostanie w efekty specjalne, które pozwolą poczuć odwiedzającym niezwykły klimat XIX-wiecznej osady fabrycznej. Końcowy efekt zobaczyć będzie można pod koniec września br.

Zadania podjęli się najlepsi specjaliści, bo pasjonaci. Prace wykonuje zaprzyjaźniona z muzeum grupa Makiety i dioramy kolejowe, której przewodniczy Jarosław Ruszkowski. To nie tylko pasjonat, ale i zawodowy modelarz. Pisaliśmy o nim przy okazji Drugich Żyrardowskich Spotkań Modelarzy Kolejowych. Wraz z muzeum jest organizatorem tego święta pasjonatów. Tutaj: więcej o Ruszkowskim i jego pasji.

Lokomotywę zna każdy, który chociaż raz odwiedził muzeum. Na początku 2015 roku lokomotywa 409Da-271, której groziło zezłomowanie, staraniem władz miasta stała się własnością Muzeum Lniarstwa i wyeksponowana została na placu przed placówką. To niemal obowiązkowy punkt, przy którym zatrzymują się rodzice z dziećmi. Teraz będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. Odzyskała już swój dawny blask, a wkrótce zaopatrzona zostanie w efekty specjalne, które pozwolą poczuć odwiedzającym niezwykły klimat XIX-wiecznej osady fabrycznej. Końcowy efekt zobaczyć będzie można pod koniec września br.

To jedna z ostatnich lokomotyw, które na przestrzeni ponad stu lat, począwszy od powstania kolei warszawsko – wiedeńskiej aż do ostatnich niemal lat funkcjonowania zakładów. Lokomotywy ciągnęły wagony, na których przewożono surowiec i wyroby lniane do dalszej obróbki w kolejnych oddziałach fabrycznych. Do dziś na odcinku od Centrali do Bielnika zachowana została bocznica kolejowa, która niegdyś biegła, począwszy od stacji kolejowej. Lokomotywa przy muzeum wymagała już pilnie renowacji. Teraz będzie cieszyła oczy, bardziej.

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2108 sekundy