Zmiana warty w parafii św. Antoniego

(fot. Joanna Młynarczyk)

Ks. Artur Traczewski został nowym proboszczem parafii św. Antoniego w Radziwiłłowie. Będzie też nowy wikariusz – ks. Kamil Sekuła. Obaj to przedstawiciele Zakonu Zmartwychwstańców. – Czasy, w których kapłan mógł nie wychodzić ze świątyni, skończyły się. Dziś musi on umieć rozmawiać z ludźmi, musi im towarzyszyć – przekonuje proboszcz.

Ks. Artur Traczewski obowiązki proboszcza parafii św. Antoniego objął 1 sierpnia. Na stanowisko to mianował kapłana biskup diecezji łowickiej na prośbę ojca prowincjała Zakonu Zmartwychwstańców w Krakowie.

Parafia liczy 3 tysiące osób, to mieszkańcy trójwsi – Bartnik, Radziwiłłowa i Grabiny, których będę starał się jeszcze bardziej zintegrować – zapowiada ks. Artur Traczewski.

Pochodzący spod Szczecina duchowny w tym roku obchodzi 23 lata kapłaństwa. Do 2021 r., przed przybyciem do Radziwiłłowa, był proboszczem w sanktuarium ziemi sandomierskiej. Parafię w Radziwiłłowie zna, bowiem od dwóch lat jest dyrektorem sąsiadującego z kościołem Ośrodka Wypoczynkowego im. Bogdana Jańskiego.

Proboszcz zapowiada, że będzie się starał przyciągnąć wiernych do kościoła.

Dziś kapłan musi wyjść z kościoła do ludzi, nie może siedzieć i czekać aż oni do niego przyjdą – podkreśla ks. Artur Traczewski. – Ludzie chcą kapłana, który będzie jednym z nich, takiego, który usiądzie, posłucha, który będzie miał dla nich czas. Chcą zobaczyć księdza nie tylko w kościele, ale także na pikniku, na ognisku, na rowerze, na pielgrzymce, na boisku. Czasy, w których kapłan mógł nie wychodzić ze świątyni, skończyły się. Dziś musi on umieć rozmawiać z ludźmi, musi im towarzyszyć. Po mszy świętej powinien wyjść i rozmawiać z wiernymi o tym, co ich trapi, cieszy, co przeżywają – zwraca uwagę duchowny.

W pracy w parafii w Radziwiłłowie kapłan chciałby realizować swój pomysł. Będzie proponował mieszkańcom spotkania przy grillu, wieczorki poezji, udział w koncertach.

Będę zachęcał, by przyszli na nabożeństwo, a potem byśmy spotkali się na ognisku czy innej zabawie integracyjnej, także poza Eucharystią chcę być z ludźmi – podkreśla.

Do pomocy w parafii ks. Artur będzie miał ks. Kamila, wikariusza, oraz ks. Tadeusza, dotychczasowego proboszcza jednej z parafii w Bytomiu.

Ojciec Kamil, to również Zmartwychwstaniec, wyświęcony w tym roku, będzie uczył religii w szkole. Pochodzi z miejscowości Landek, koło Bielska Białej. Ostatni rok pracował jako diakon w Kościerzynie na Kaszubach. Pracę w Radziwiłłowie rozpocznie 21 sierpnia.

To wyzwanie, na które się cieszę – mówi ks. Kamil Sekuła. – Jest tu wielu ludzi, którzy chcą współpracować, więc jest na czym budować.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Parafianka 4 9 miesięcy temu

  Gratuluję i życzę owocnej posługi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ala 3 9 miesięcy temu

  Oj Kamila szkoda

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Bartniki 2 9 miesięcy temuocena: 50% 

  Oj, średnie czasy. „Ksiądz” który zawsze na pierwszym miejscu stawiał pieniądz (Pieniążek- tak go nazywali w poprzedniej parafii) stał się proboszczem? Był już dwa lata w Radziwiłłowie i nic, totalne zero zrobił dla parafii. Ech… i ludzie się zastanawiają dlaczego ludzi mniej w kościele.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Sulisławice 1 9 miesięcy temuocena: 75% 

  Uważam, że to niesprawiedliwa ocena. Ksiądz Artur jest do dziś bardzo miłe wspominany przez parafian z Sulisławic za budowanie wspolnoty i pracę na rzecz Sanktuarium. Dotychczasowa praca księdza Artura została doceniona przez przełożonych w Zakonie i stąd zmiana probszcza w parafii w Radziwiłowie... to jest przykład pozytywnych zmian!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

Rajd rowerowy z Termami Mszczonów

Zupa serowa

Karkówka w sosie własnym

Makaron z kurczakiem

Trwają zapisy do III Biegu Radości

Tiramisu

Zdał maturę z języka polskiego w 30 minut

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA