Grochówkę gotują także dla warszawiaków

(fot. Joanna Młynarczyk)

Stowarzyszenie Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bartnikach szykuje się do gminnych dożynek, które odbędą się 3 września w Puszczy Mariańskiej. Panie ugotują grochówkę oraz wykonają dożynkowy wieniec.

Co roku wójt zwraca się do nas z prośbą o ugotowanie gminnej grochówki, którą nieodpłatnie częstujemy dożynkowych gości – mówi Agnieszka Mińkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bartnikach. – W tym roku przygotowujemy też pierogi z mięsem, na które zawsze jest dużo chętnych. Do tego będzie swojski chleb ze smalcem, mięsem i pieczarkami.

Panie z koła gospodyń zajmą się nie tylko kulinarną stroną wydarzenia, przygotują także wieniec.

Jest już wyznaczona ekipa, która zajmie się wieńcem – mówi Agnieszka Mińkowska. – Mamy przygotowaną przez pana Jerzego konstrukcję, szykujemy różnego rodzaju zboża. Tydzień przed dożynkami weźmiemy się do pracy.

Stowarzyszenie pierwszy raz zrobiło wieniec dożynkowy przed pandemią.

Nie wiem, czy wcześniej była taka tradycja w gminie, nasz wieniec był jedynym na dożynkach, dlatego postanowiliśmy, że będziemy go robić także teraz – mówi pani Agnieszka.

W tym roku mija siedem lat działalności stowarzyszenia, ale formalnie zarejestrowane zostało przed pięciu laty. Powstało z inicjatywy prezesa OSP Krzysztofa Sobczyka, który zwołał spotkanie i zaproponował działalność koła gospodyń.

Już na pierwszym zebraniu został wybrany zarząd, na czele którego stanął właśnie Krzysztof Sobczyk. Pomagają mu trzy panie wiceprezes, poza panią Agnieszką, także Lidia Markowska i Aleksandra Kostrzewa. Ponieważ organizacja prężnie się rozwijała, przybywali nowi członkowie, po dwóch latach została zarejestrowana.

Gospodynie głównie zajmują się kulinariami. Ich potrawy znają nie tylko we wsi, ale w całym regionie.

Z grochówką jeździmy po całym regionie, a nawet do Warszawy, gdzie mamy zaprzyjaźnionego księdza. Wypatrzył nas podczas poczęstunku pielgrzymów w Bartnikach i od tamtej pory dzwoni do nas i prosi o ugotowanie grochówki – przyznaje Agnieszka Mińkowska.

Kilka dni temu panie z koła przyjmowały ciepłym posiłkiem pielgrzymów akademickiej pielgrzymki z kościoła św. Anny w Warszawie, zdążających do Częstochowy. Wraz z mieszkańcami Bartnik ugościły około 500 pątników.

Potańcówka

Stowarzyszenie KGW w Bartnikach jest organizatorem potańcówek dla mieszkańców wsi, najbliższa odbędzie się już 26 sierpnia w sali OSP. Zapisało się na nią 90 osób chętnych.

– To zabawa taneczna nie tylko dla członków stowarzyszenia, ale dla wszystkich mieszkańców wsi. Bawimy się przy dźwiękach orkiestry, a zabawa organizowana jest w formie koszyczkowej – mówi Agnieszka Mińkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bartnikach.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Karkówka w sosie własnym

Makaron z kurczakiem

Trwają zapisy do III Biegu Radości

Tiramisu

Zdał maturę z języka polskiego w 30 minut

Najwięcej chętnych do pracy w komisji budżetowej...

Międzyszkolna Olimpiada

Gulasz wołowy

Szukają właścicieli skradzionych rzeczy

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA